ANIMACJA MISYJNA W ZABOROWIE

Gdzie położona jest Mada? Opowieść misjonarza o Madagaskarze

MADA

15 lutego 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie uczestniczyli w animacji misyjnej prowadzonej przez księdza Tomasza Łukaszuka - salezjanina, który pierwszych dziesięć lat swojego kapłaństwa spędził jako misjonarz na Madagaskarze. Dzieci dowiedziały się w jakich warunkach żyją mieszkańcy Czerwonej Wyspy, jak wygląda codzienność i kultura Malgaszy oraz z czym borykają się misjonarze i wolontariusze niosący pomoc na Madagaskarze. Ksiądz Tomasz opowiedział o nauce, która dla dzieci i młodzieży Czerwonej Wyspy jest szansą na lepsze życie, ale wymaga funduszy, zatem nie każdy może z niej skorzystać.

mada1

Uczniowie podziwiali ozdoby, stroje, przedmioty codziennego użytku wykonane przez Malgaszy. Zachwyt wywoływała barwna opowieść o roślinności, zwierzętach oraz różnorodnych obliczach wyspy. Dopełniły ją fotografie ze zbiorów księdza Tomasza Łukaszuka, które dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie uważnie słuchali relacji, aktywnie uczestniczyli w warsztatach, a osoby, które potrafiły odpowiedzieć na pytania misjonarza, otrzymały upominki przywiezione z Madagaskaru. Animacje misyjne odbyły się w ramach prowadzonego w szkole cyklu „Ludzie z pasją”.

Tekst: Anna Kozłowska