DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu

bezp inter

W lutym w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach, których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały luty.

W naszej szkole realizowane są zajęcia z uczniami, spotkania z rodzicami i policjantem dotyczące problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie

Koordynatorem zadań związanych z realizacją szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu jest pani Monika Kwestarz- nauczycielka zajęć komputerowych.

O sprawach bezpieczeństwa w sieci z uczniami rozmawiają także inni nauczyciele na zajęciach edukacyjnych.

Głównym celem programu było zapoznanie uczniów, rodziców i nauczycieli z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci, uświadomienie dzieciom, nauczycielom, rodzicom zagrożeń wynikających z użytkowania z Internetu, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron.

Szkolne obchody DBI odbyły się poprzez realizację zadań:

1. Lekcje zajęć komputerowych

W oddziale przedszkolnym oraz w klasach I-VI przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania w sieci. Zapoznano uczniów ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl

Uczniowie od kilku lat na początku roku szkolnego zapoznają się z regulaminem pracowni komputerowych i stosują się do jego zapisów.

W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowniach komputerowych kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu oraz uczą przeciwdziałania cyberprzemocy.

2. Lekcje wychowawcze

Wychowawcy klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie i przekazali uczniom adresy i tel. Fundacji pomagającej w sytuacji zagrożenia niebezpieczeństwami występującymi w Internecie.

3. Spotkanie z rodzicami

18 stycznia  2017 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie odbyło się  spotkanie funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji  w Nidzicy pani Izabeli Demskiej  z rodzicami . Policjantka poruszyła przede wszystkim aspekty bezpiecznego korzystania z Internetu. Ważną częścią prelekcji dla rodziców i opiekunów stała się prezentacja potencjalnych zagrożeń jakie mogą spotkać młodych internautów. Rodzice mieli okazję dowiedzieć się: na czym polega cyberprzemoc, jak rozpoznać,  jej przyczyny i skutki, co należy zrobić, aby zapobiegać cyberprzemocy wśród dzieci. Zostały również poruszone  zagadnienia dotyczące naruszenia dóbr osobistych, zasad odpowiedzialności prawnej nieletnich  oraz za czyny związane z przestępczością Internetów. Pani Izabela poruszyła  aspekt ochrony wizerunku i dóbr użytkowników nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zwróciła uwagę na bezpieczeństwo uczniów w czasie ferii zimowych, uczuliła rodziców na sytuacje niebezpieczne, w których mogą się znaleźć ich dzieci. Zachęcała rodziców do rozmów indywidualnych, stawiania pytań . Rodzice po spotkaniu mogli indywidualnie  porozmawiać z policjantką oraz zaczerpnąć  informacji na nurtujące ich pytania.

Tekst: Monika Kwestarz