Święto Narodowe Trzeciego Maja

„Witaj, majowa jutrzenko”

flaga

27 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie upamiętniono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pełniąca obowiązki dyrektora pani Beata Żujewska przypomniała, dlaczego warto pamiętać o wydarzeniu z 1791 roku. W inscenizacji „Sejmik uczniowski” piątoklasiści, przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego - panią Annę Kozłowską, przedstawili społeczności szkolnej trudną i złożoną historię XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej oraz wyjaśnili, jakie znaczenie dla całego narodu miała i ma konstytucja. Podczas apelu uczniowie wysłuchali słuchowiska pt. „Ustawa rządowa” i zaśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Następnie cała społeczność szkolna wyruszyła w biało-czerwonym marszu przez Zaborowo, aby w ten sposób uczcić 2 maja, czyli Dzień Flagi. Głośnym okrzykiem „100 lat Niepodległa!” uczniowie wyrazili dumę i radość, że mieszkają w wolnej Polsce.

Anna Kozłowska