,,Zaprogramuj przyszłość #56” – przygoda w świecie cyfrowym

"Zaprogramuj przyszłość #56" – przygoda w świecie cyfrowym

pr 1

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zaborowie przystąpiła do projektu "Zaprogramuj przyszłość #56", realizowanego przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt dostarczył nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej możliwość prowadzenia atrakcyjnych zajęć dla uczniów klas I – III w zakresie podstaw programowania. Szkoła otrzymała odpowiedni sprzęt (roboty, tablety do obsługi robotów, zestaw mechatroniczny, matę edukacyjną do programowania off-line), który jest wykorzystywany w trakcie zajęć z programowania z dziećmi. Nauczyciele byli wspierani przez trenera, który brał udział w zajęciach osobiście, bądź w formie telekonferencji na Skypie. Pomagał on w różnych aspektach nauki programowania. Narzędzia cyfrowe to "współczesna supermoc", która pozwala rozwijać umiejętność pracy w zespole i komunikacji w grupie, myślenie koncepcyjne, rozwiązywanie problemów i kreatywność uczniów.

Tekst: Hanna Zielińska

Zdjęcia przedstawiają wybrane ćwiczenia na zajęciach z programowania.

prh

Uczniowie:

- odtwarzają wzór z kolorowych kwadratów na podstawie słownej instrukcji,

- budują historie na podstawie obrazków,

- dokonują pomiaru odległości za pomocą umownej jednostki – jednej kratki,

- programują tor jazdy robota,

- układają skrypty w aplikacji "Scratch Junior",

- układają skrypty w aplikacji "Blockly" z wykorzystaniem komend : "Light" i "Sound",

- układają drugą połowę symetrycznej figury.