MIESIĄC PAMIĘCI NARODOWEJ

„Pamięci nie da się zgładzić”!

Na kartach polskiej historii zapisało się wiele dat, wydarzeń, o których zapomnieć nie można, a wiedzę o nich należy przekazywać, gdyż pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Od wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie wspominają tych, którzy nadali kształt naszej wolności.

s1

10 kwietnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w apelu poświęconemu katastrofie smoleńskiej. Minuta ciszy i modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Michała Bekisza były wyrazem naszej pamięci.

d1

11 kwietnia uczniowie klas I, II i V pod opieką wychowawczyń: p. Moniki Zięby, I. Kaczorowskiej i A. Kozłowskiej upamiętnili zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Soldau (Działdowo). Dzięki życzliwości ks. Mariana Ofiary proboszcza parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Błogosławionych Męczenników w Działdowie dzieci poznały historię więźniów: abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego zamordowanych przez hitlerowców. Uczniowie złożyli czerwone róże oraz zapalili znicze przy budynku obozu, pomniku pomordowanych oraz w Lasku Żwirskiego - miejscu zbiorowej mogiły.

k1

13 kwietnia w szkole odbył się apel, podczas którego uczennice klasy siódmej przypomniały, co wydarzyło się w Katyniu w 1940 roku oraz przedstawiły prezentację multimedialną pt. „Zbrodnia katyńska” przygotowaną przez Sylwię Kołodziejską- przewodniczącą samorządu uczniowskiego.

k2
18 kwietnia szkołę odwiedził pan Jan Domański - członek Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. Uczniowie w skupieniu wysłuchali pięknego świadectwa pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Pan Jan Domański - stryjeczny wnuk zamordowanego w Katyniu ppor. Rezerwy kawalerzysty Ryszarda Wierzbickiego - przedstawił historię swojej rodziny. Uczniowie mogli obejrzeć rodzinne pamiątki, fotografie i materiały upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni.

„W lesie
świadkami były drzewa
okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek
…”

„Pamięci nie da się zgładzić”, dlatego przejmujące słowa wiersza Waldemara Kani nadal szumią w Lesie Katyńskim, szumią też w Lasku Żwirskiego, rozbrzmiewają również w pamięci uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie.

Tekst: Anna Kozłowska