Pisarze dla Niepodległej

ws

17 października 2018 roku w ramach cyklu „Ludzie z pasją” Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Zaborowie odwiedzili: pan Waldemar Smaszcz- polski historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz oraz ks. Andrzej Midura - proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy. Podczas spotkania z uczniami klas VII i VIII literaturoznawca opowiedział młodzieży o zasługach Henryka Sienkiewicza w krzewieniu idei przywrócenia Polsce niepodległości oraz znaczeniu literatury pisanej „ku pokrzepieniu serc”. Szczególne miejsce w prelekcji zajęła książka „Quo vadis” dzieło, które utorowało Sienkiewiczowi drogę do literackiej Nagrody Nobla. Wykład był wspaniałym wstępem, przygotowującym młodzież do omówienia obowiązkowej lektury. W ramach podziękowania uczniowie wręczyli panu Waldemarowi Smaszczowi i ks. Andrzejowi Midurze kopie rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” przywiezione z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Tekst: Anna Kozłowska