NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie 2 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego partyzanci, określani mianem „żołnierzy drugiej konspiracji”, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Społeczność szkoły poznała trudną historię Polski Ludowej
z gazetki, ukazującej losy Żołnierzy Niezłomnych.

żołn

Harcerze pełnili wartę oraz zapalili znicz przy Dębie Pamięci upamiętniającym Leona Ciszewskiego zamordowanego przez NKWD.

har

W celu zobrazowania wieloletniego milczenia o tych bohaterach, tak jak niegdyś z kart historii, w poniedziałek z wystawki zniknęły portrety „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w role partyzantów wcielili się siódmoklasiści. Klasa VII ukryła w budynku szkoły zdjęcia Niezłomnych, natomiast uczniowie klas IV, V, VI, VIII otrzymali instrukcje-zagadki i mieli odnaleźć Żołnierzy Wyklętych, i przywrócić pamięć o bohaterach polskiego podziemia.
Nauka połączona z zabawą przyniosła oczekiwany efekt- odkrycie

i poznanie przez uczniów postaci, które walczyły o wolność.

Tekst: Anna Kozłowska