EDUKACYJNE WYCIECZKI

do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego
w Działdowie

wycieczka

W czwartek 4 grudnia 2014r. uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Ireną Kaczorowską oraz uczniowie klasy III z wychowawczynią p. Hanną Zielińską udali się
do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Wycieczka była aktywną formą edukacji. Uczniowie mieli możliwość poznawania przeszłości słuchając opowieści przewodnika i wykorzystując nowoczesne techniki zastosowane w Muzeum.

Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych

w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej) dzieci śledziły dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Ponadto obejrzały makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie, ale także tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast.

Największą atrakcją była sala na poddaszu ze stanowiskami do zajęć praktycznych
dla dzieci. Tutaj mogły one zamienić się w poszukiwaczy skarbów, przymierzyć stroje
z epoki, obejrzeć komiksy na ekranach dotykowych i animacje scen batalistycznych
oraz filmy w ,,hełmie” projekcyjnym, który przedstawiał wirtualną rzeczywistość świata
z epoki. Na dzieci czekały też kolorowanki i puzzle, a nawet interaktywne zdjęcia – szufladki z zamkami.

komorniki

Wracając z Działdowa uczniowie odwiedzili miejsce pamięci narodowej w pobliżu wsi Komorniki. Znajduje się tu pomnik, cmentarz i zbiorowa mogiła, w której spoczywają prochy więźniów pomordowanych w działdowskim obozie, w siedzibie gestapo, lasku komornickim i na cmentarzu żydowskim. Pod pomnikiem, przedstawiającym olbrzymią dłoń wyciągniętą ku niebu jakby w pośmiertnym ostatnim wezwaniu, uczniowie zapalili znicz i uczcili pamięć pomordowanych.

W programie czwartkowej wycieczki była również wizyta maluchów na poczcie

poczta

w Kozłowie. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci poznały pracę Urzędu Pocztowego: rodzaje usług, jakie oferuje urząd, pracę pocztowców, drogę listu od nadawcy
do adresata.