DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

WILKI Ż

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 roku. Od tamtego momentu 1 marca wspominamy postacie historyczne związane z podziemiem antykomunistycznym.

Tego właśnie dnia 70 lat temu  w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Zginęli wtedy: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.

W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział online w escape roomie poświęconym pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Natomiast uczniowie klasy 5 i 6 obejrzeli prezentacje oraz krótkie filmiki poświęcone tej tematyce. Oprócz biogramów Żołnierzy Niezłomnych uczniowie wysłuchali recytacji i zinterpretowali wiersz pt. „Wilki” Zbigniewa Herberta poświęcony „żyjącym prawem wilka”, odszyfrowali symbole i opisali plakat ,,Żołnierze Wyklęci". Zajęcia te odbyły się w ramach lekcji historii i języka polskiego.

Zbigniew Czechowski