CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, CZYTAMY I MY!

cpcd

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego też w oddziale przedszkolnym od września 2015 r., wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję „Cała Polska czyta dzieciom", która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki                  i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem              i dzieckiem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego oddziału przedszkolnego i czytają dzieciom. Czytane utwory – najczęściej wybierane są przez dzieci – bajki / baśnie / opowiadania,               wiersze przyniesione z domu, albo z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej.

Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut codziennie - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Jak na początek, akcja jest bardzo udana, a dzieci zadowolone. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników - a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców!

Tekst: p. M. Kawecka