LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jej jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. I tak się dzieje w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie, ponieważ uczniowie korzystają z pomocy zakupionych w ramach Laboratoriów Przyszłości.

 Lekcja robotyki

22 grudnia uczniowie klasy II zapoznali się z działaniem robota Robobloq.
Po zainstalowaniu oprogramowania,  
robot poruszał się po sali i korytarzu szkolnym oraz przewoził przedmioty.

robacik

Mikołajkowa fotorelacja aparatem z programu Laboratoria Przyszłości

karol fot

Mikołajki, zwyczaj obdarowywania drobnymi prezentami, zwiastują zbliżające się Boże Narodzenie. Cieszą one najmłodszych i tych nieco starszych, dlatego 6 grudnia uczniowie z nadzieją czekali na Świętego Mikołaja. Cierpliwość została nagrodzona. Święty Mikołaj przybył w towarzystwie pana Marka Wolszczak – Wójta Gminy Kozłowo, pani Barbary Szczepkowskiej – zastępcy wójta i pana Jacka Jankowskiego – sekretarza gminy. Przedszkolaki i uczniowie zaśpiewali świąteczne piosenki po polsku, jak również w języku angielskim i niemieckim, zagrali na dzwoneczkach, zaprezentowali swoje wiersze i podarowali kartki z życzeniami. Tak obdarowany Święty Mikołaj wręczył wszystkim uczniom słodki upominek.
Mikołajkową niespodziankę – koszyk pełen łakoci - przygotował również Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panem Bartoszem Grzelą. Pyszne czekoladki otrzymali uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.


Fotorelację przygotował uczeń klasy VII – Karol Wawrzyniak, korzystając z aparatu fotograficznego kupionego w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Uczymy się lutować!
(29.11.2022 r.)

lutowanie

W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” podczas zajęć techniki w klasie IV uczniowie mieli możliwość zapoznania się z instrukcją obsługi lutownicy, zasadami bezpieczeństwa jej użytkowania oraz  zestawem niezbędnych narzędzi, jakich używa się do tego celu.Podczas krótkiego filmiku przybliżone zostały uczniom najważniejsze informacje o lutowaniu, jego rodzajach i zastosowaniu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć i wykonać tzw. Metodę „na skrętkę”. Metoda ta polega na skręceniu ze sobą końcówek dwóch przewodów i zlutowaniu ich ze sobą.

 

DRUKUJEMY W 3D!

 

druk lek

Podczas zajęć informatyki uczniowie korzystają z dedykowanych dla nich programów oraz uczą się obsługi drukarki 3D. Na zajęciach skupiają się na rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, koncentracji uwagi, myślenia abstrakcyjnego i na nabieraniu umiejętności konstrukcyjnych. Na zajęciach informatyki uczniowie klasy V i VII pracowali nad swoim projektem. Zaprojektowali elipsę. Następnie została wydrukowana. Pan Bartosz Grzela po wydrukowaniu pomagał uczniom wyjąć elipsę ze stolika przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Wykorzystanie druku 3D sprawia, że zajęcia są dużo ciekawsze.

SZKOLIMY SIĘ! dru D

Dnia 26.10.2022r. nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie w składzie: pani Monika Kwestarz, pan Bartosz Grzela oraz pani Agnieszka Hinburg uczestniczyli w szkoleniu z zakresu technologii druku oraz obsługi urządzeń firmy MAKERBOT SKETCH. Spotkanie szkoleniowe odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kozłowie. Prowadzący - pan Daniel Susfal - przedstawił wiele ciekawych informacji, przydatnych w podczas pracy z uczniami.

 

W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała stację lutowniczą ATTEN umożliwiającą naukę lutowania podczas zajęć techniki. Uczniowie klasy V, mieli możliwość zapoznania się z instrukcją obsługi lutownicy oraz zasadami bezpieczeństwa jej użytkowania. Nauczyli się w jaki sposób należy przygotować miejsce pracy i co jest potrzebne, by wykonać prawidłowe lutowanie. Za pomocą spoiwa lutowniczego, potocznie zwanego lutem, uczniowie mogli zobaczyć jak można szybko i łatwo połączyć dwa przewody miedziane. Podczas krótkiego filmiku przybliżone zostały uczniom najważniejsze informacje o lutowaniu, jego rodzajach i zastosowaniu.


lut

Robotyka

robot

W dniu 18 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Zaborowie uczniowie klasy VIII uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach, podczas których składali robota zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia zakończyły się sukcesem i robot Q-scout po zaprogramowaniu Sm pokonywał trasę.

 

Tajniki fotografowania uczniowie zgłębiają dzięki aparatowi i akcesoriom zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie ósmej klasy ustawiali światło, pozowali, fotografowali, czyli bawiąc się – uczyli fotografować w ramach lekcji języka polskiego o tematyce ,,Język fotografii, czyli jak czytać zdjęcie.”

lb


Copyright © Szkoła Podstawowa w Zaborowie. Projekt: gremis